Strona główna / Blog / Laminacja na zimno czy na gorąco – którą wybrać?
Laminacja na zimno czy na gorąco – którą wybrać?

Laminacja na zimno czy na gorąco – którą wybrać?

 | 

Laminacja na gorąco jest najczęściej spotykanym rodzajem laminacji. W porównaniu do  laminacji na zimno ma szersze zastosowanie oraz bogatszy asortyment materiałów eksploatacyjnych. Laminację na gorąco można stosować do dowolnych wydruków laserowych lub atramentowych. Należy bardzo uważać przy wydrukach na papierach fotograficznych powlekanych, wrażliwych na temperaturę. Laminacji na gorąco nie można stosować do wydruków termicznych – pod wpływem ciepła papier termiczny stanie się czarny a wydruk niewidoczny. Zalaminowany na gorąco dokument jest chroniony z dwóch stron. Materiał na dokumencie jest zabezpieczony przed zmianami a jego kolorystyka bardziej intensywna. Jeżeli zachowany zostanie dokładnie zgrzany rant wokół całego dokumentu – jest on zabezpieczony także przed wpływem wilgoci np. przypadkowego zachlapania. Może być też zdezynfekowany* czy w wypadku zakurzenia – przetarty miękką ściereczką. Kurz nie będzie tu już problemem. Na zalaminowanych dokumentach można robić notatki markerem ścieralnym (na foliach błyszczących) lub miękkim ołówkiem (na matowych) co sprawia, że laminacja ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu materiałów DIY, edukacyjnych czy związanych z organizacją w domu czy w pracy. Dokumenty po zalaminowaniu stają się sztywniejsze, bardziej trwałe. Im grubszą folię użyjemy – tym sztywniejszy i trwalszy będzie dokument końcowy. Do wykonania laminacji na gorąco niezbędne jest użycie laminatora oraz odpowiedniej folii. Folia do laminacji na gorąco ma postać dwóch arkuszy zgrzanych ze sobą, najczęściej na krótszym boku. Folia do laminacji od wewnętrznej strony ma warstwę klejową aktywowaną temperaturą. Warstwa ta, pod wpływem ciepła, staje się „lepka” i umożliwia przyklejenie dokumentu do folii. Folie do laminacji na gorąco są dostępne w kilkunastu rozmiarach, od małego wizytówkowego do dużych rozmiarów A3 czy nawet A2. Folie występują w kilku grubościach. Najbardziej popularną są folie o grubości 80 i 125 mikronów ale dostępne są także folie o grubości 100, 175 i 250 mikronów. Grubość ta odnosi się zazwyczaj do grubości jednego arkusza. Folie są pakowane po 10, 25, 50 lub 100 sztuk.

Laminację na zimno wykonujemy foliami samoprzylepnymi. Mają one formę jednostronnej naklejki. Są dostępne w grubościach od 80 do 100 mikronów i formatach od A5 do A3. Folie tego typu są przeznaczone do jednostronnej ochrony dokumentów wrażliwych na działanie temperatury. Chronią dokument przed dokonaniem na nim zmian tylko z jednej strony. Nie chronią dokumentu przed działaniem wilgoci. Nakładanie dużych formatów typu A4 czy A3 mogą ułatwić laminatory z funkcją laminacji na zimno. Przy ustawieniu takiej funkcji system grzejny laminatora nie jest aktywowany natomiast obracające się rolki umożliwiają równomierne dociśnięcie folii do powierzchni dokumentu.

 

* przed wykonaniem dezynfekcji należy wykonać test na dokumencie próbnym ze względu na różny skład środków chemicznych

Powiązane wpisy

Część 1: Jaką folię do laminacji wybrać? Folie błyszczące, matowe, samoprzylepne
Część 1: Jaką folię do laminacji wybrać? Folie błyszczące, matowe, samoprzylepne

20.07.2023  |  Fellowes

Na rynku jest dostępna szeroka oferta folii do laminacji na gorąco. Błyszczące, matowe a także samoprzylepne. Jaka folię wybrać?

   Czytaj dalej  

Część 2: Jaką folię do laminacji wybrać? Folie specjalne
Część 2: Jaką folię do laminacji wybrać? Folie specjalne

03.08.2023  |  Fellowes

Na rynku jest dostępna szeroka oferta folii do laminacji na gorąco. Dostępne są folie do „zadań specjalnych” – z zagięciem, z dziurkowaniem do segregatora i inne. Jaka folię wybrać?

   Czytaj dalej